Co warto wiedzieć o pellecie?

Pellet, nazywany również peletem (nazwa stosowana zamiennie) to jedna z form alternatywnego paliwa odnawialnego. Pellety są to niewielkie wysokoenergetyczne, granulowane odpady drzewne, które powstają ze sprasowanych trocin. Istnieją oczywiście różne rodzaje pelletu np. pellet drzewny, pellet ze słomy, pellet z nasion roślin, a nawet pellet z odchodów zwierzęcych.  Jednak w naszym zakładzie produkowany jest wyłącznie pellet drzewny z drewna sosnowego lub świerkowego.

Jak powstaje pellet?

Trociny, które pozostają w wyniku produkcji elementów architektury drewnianej w naszym zakładzie Stelmet S.A., są rozdrabniane, a w dalszej kolejności dokładnie suszone. Następnie masa drzewna jest podgrzewana, dzięki czemu lignina (składnik drewna) zamienia się w naturalny drzewny klej. W ten sposób składniki takie jak lignina i celuloza mają optymalne warunki by połączyć się w jednolitą masę, która na gorąco przepuszczana jest przez sito formujące granulat tzw. pelleciarkę. W rezultacie uzyskujemy małe granulki o dwóch średnicach 6 mm lub 8 mm.

Gdzie warto stosować pellet?

Pellet jako paliwo alternatywne jest pożądane niemal wszędzie. Z uwagi na swój wysokoenergetyczny, przy czym ekologiczny charakter, pellet przez świadomych odbiorców wybierany jest coraz częściej.


Nasze biopaliwo doskonale spisuje się do ogrzewania domostw indywidualnych. W domach pellet może być spalany zarówno w kotłach jak i specjalnych piecach oraz za pomocą palników. Jest doskonałym wyjściem dla tych, którzy cenią sobie czystość. Stosowanie pelletu wiąże się bowiem z niewielką ilością pozostałego po spalaniu popiołu. Ponadto popiół powstały ze spalania peletu można z powodzeniem wykorzystać jako naturalny nawóz ogrodniczy (dla roślin lubiących środowisko zasadowe).