Pellet w obiektach użyteczności publicznej

Pellet to nowoczesne biopaliwo, które kwalifikowane jest jako jeden z najczystszych opałów. Doskonale sprawdza się jako paliwo w kotłowniach w dużych obiektach, np. w obiektach użyteczności publicznej takich jak szkoły, przedszkola, spółdzielnie, hale produkcyjne, magazyny.

Kotłownie wykorzystujące pellet jako opał to rozwiązania sprawdzające się przede wszystkim tam, gdzie potrzebna jest oszczędność kosztów, która nawet do kilkudziesięciu procent (w skali sezonu) w porównaniu z tradycyjnymi opałami (gaz ziemny, węgiel, olej opałowy, brykiet drzewny).

Pellet drzewny, zwłaszcza tak wysokiej jakości jak pellety Lava i Olimp, łączą w sobie wysoką kaloryczność, niską cenę oraz bardzo wysoką pro-ekologiczność.

Jakie argumenty przemawiają za wyborem pelletu w miejscach użyteczności publicznej:

  • jest to paliwo bezpieczne
  • jest to paliwo ekologiczne (niska emisja CO2)
  • paliwo takie jak pellet nie brudzi pomieszczeń, może być więc składowane niemal wszędzie (w suchych i chłodnych warunkach)
  • urządzenia używające pelletu jako paliwa są zazwyczaj w pełni zautomatyzowane - nie wymagają wiele uwagi i czasu na obsługę
  • jednym paliwem możemy ogrzewać różne pomieszczenia na raz
  • pellet jest paliwem ekologicznym, więc obiekty użyteczności publicznej mogą korzystać z różnych dopłat i dofinansowań takich ekologicznych inwestycji
  • pellet jest w pełni biodegradowalnym paliwem – z 1 tony pozostaje około 3 kg popiołu, więc również jego utylizacja nie jest wymagająca. Dodatkowo, popiół ten może stanowić znakomity nawóz do drzew iglastych – jeśli takowe znajdują się na terenie jednostki, można popiół wykorzystać

Modernizacja kotłowni czy nowa instalacja?

Przerzucenie się na pellet jako główne paliwo jest możliwe zarówno poprzez modernizację dotychczasowej instalacji, jak również kompletną wymianę instalacji.

Najlepszym wyjściem (w przypadku ogrzewania dużych powierzchni) są kotły na biomasę, ponieważ takie dedykowane urządzenia osiągają optymalne wyniki. Jeśli są możliwości finansowe, warto zaadaptować kotłownię od nowa – zainwestować w dedykowany kocioł oraz dobrej jakości pellet.

Jeśli natomiast zupełna wymiana kotła nie wchodzi w grę, można zdecydować się na dedykowany palnik pelletowy, który zastępuje palnik olejowy lub gazowy. Takie rozwiązanie umożliwia powrót do poprzedniej metody ogrzewania w każdej chwili i jest to modernizacja bardzo tania.

Dlaczego palenie pelletem w obiektach użyteczności publicznej jest doskonałym rozwiązaniem?

Budynki użyteczności publicznej mają to do siebie, że w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, ważne jest w nich utrzymanie mniej więcej stałego poziomu temperatury (ciepła). Nowoczesne i dedykowane piece oraz kotły na pellet w maksymalnym stopniu wykorzystują wysoką kaloryczność sprasowanych trocin, które mają właściwości umożliwiające promieniowanie ciepłem (ciepło rozprzestrzenia się po całej powierzchni).

Najważniejsze jest by skontaktować się z odpowiednim specjalistą, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt pod kątem wymagań naszego obiektu. Profesjonalista doradzi jaki sprzęt wybrać oraz poprowadzi nas krok po kroku przez proces modernizacji/budowy kotłowni.