Sklep z produktami największego w Polsce producenta pelletu.
Tutaj kupisz pellet online od jednego z naszych regionalnych dystrybutorów.

Pellet a bezpieczeństwo

Składowanie pelletu

Odpowiednie składowanie pelletu zapobiega nie tylko jego niszczeniu czy utracie odpowiednich właściwości, ale też zabezpiecza mieszkańców lub użytkowników przed ewentualnymi wypadkami. W przypadku pelletu sprawa jest jednak dość uproszczona – pellet jest bowiem bezpiecznym paliwem, które nie ulega samozapłonowi. Pellet przechowywany w odpowiednich warunkach, w przydomowych drewutniach (w ilościach konsumenckich, nie przemysłowych) lub komórkach nie ulegnie samozapłonowi. Gwarantuje to zawarta w pellecie lignina, która jest naturalnym lepiszczem drewna, i dzięki której tak naprawdę trociny sklejają się ze sobą pod wpływem gorącej pary. Możemy więc spokojnie przechowywać zapas na cały sezon i nie musimy się martwić, że nasze granulki samoistnie zapalą się.

Użytkowanie pelletu i sprzętu spalającego

Współcześnie dostępne sprzęty spalające pellet takie jak kotły, piece, kominki, palniki na pellet, w większości są urządzeniami niemal bezobsługowymi lub z minimalnymi wymaganiami ze strony użytkownika. W zależności od modelu, możemy zasilać źródło pelletu raz na tydzień lub nawet rzadziej. Podajniki pelletu są automatyczne – oznacza to, że użytkownik tak naprawdę pellet wsypuje jedynie do „magazynu” urządzenia, a urządzenie samo dawkuje sobie odpowiednią i pożądaną ilość pelletu.

Zadaniem użytkownika jest ustawienie urządzenia w taki sposób aby działało ono jak najbardziej optymalnie. W zasadzie, jeśli urządzenie jest zakupione u dobrego dystrybutora – ten zapewnia instalatora, który zoptymalizuje urządzenie do naszych potrzeb i możliwości i dodatkowo, w czasie rutynowych kontroli będzie monitorował prawidłowe działanie sprzętu. Należy pamiętać, że w każdym urządzeniu na pellet – niezależnie od typu – w pewnym miejscu gromadzi się popiół, który musi zostać usunięty przez użytkownika (raz na jakiś czas). Na szczęście popiołu tego jest niewiele, dlatego też jego usunięcie nie powinno stanowić problemu.

Pellet a zwierzęta

Pellet drzewny taki jak np. Lava bywa wykorzystywany również do nieco niekonwencjonalnych celów. Hodowcy koni używają go jako wysokiej klasy wyściółkę dla tych zwierząt w stajniach. Oczywiście jest on droższy niż typowa słoma czy suche trociny, ale za to cechuje się większą chłonnością i zapewnia koniowi lepsze warunki bytowania. Pellet jest bezpieczny również dla samego zwierzęcia, gdyż nawet jeśli koń zjadłby pelet – co jest mało prawdopodobne, gdyż jego leśny zapach i aromat raczej nie zachęcają do jedzenia- – nic by mu się nie stało.

Podobnie rzecz ma się z kotami i dużymi gryzoniami, takimi jak królik czy świnka morska. Takie zwierzęta również z powodzeniem mogą być trzymane w klatkach lub boxach wyściełanych peletem.

Pellet bezpieczny dla portfela

Pellet to nietypowy rodzaj paliwa. W zasadzie jego cena od lat jest niezmienna, a ceny rynkowe odbiegają od siebie nieznacznie. Oczywiście można kupić pellet drożej i taniej, jednak skala różnicy nie będzie tak duża, by pojedynczy konsument mógł to odczuć dotkliwie na własnej skórze.

Co ważne, w przeciwieństwie do innych tradycyjnych paliw, pelet jest paliwem bezpiecznym dla portfela – jesteśmy w stanie mniej więcej przewidzieć jakiej ilości będziemy potrzebowali na dany sezon grzewczy. Dodatkowo wiedząc, ile kosztuje pelet, możemy przewidzieć jakie będą koszty ogrzewania peletem. Najważniejsze jednak jest to, że korzystając z naszego pelletu Lava czy Olimp mamy gwarancję pewności, że zawsze płacimy za najlepszą jakość. Nasze paliwo w postaci peletów spełnia najwyższe normy jakości, a sama jakość jest powtarzalna. Co to oznacza? Oznacza to, że niezależnie od tego u jakiego dystrybutora, w jakim miesiącu, w jakim roku, w jakiej ilości pelletu kupujemy – otrzymujemy ten sam najlepszej jakości pellet. Pellet wysokokaloryczny, o niskiej zawartości wody, dzięki któremu możemy cieszyć się dobrym i ekologicznym ciepłem przez cały sezon.

Pellet bezpieczny dla środowiska i życia człowieka

Nasze paliwo jako pochodzące z natury, jest również bezpieczne dla środowiska. Pellet produkowany jest z pozyskiwanych odpadów poprodukcyjnych z naszego zakładu (po przygotowaniu elementów małej architektury drewnianej) – przerabiamy więc na pełnowartościowe paliwo coś, co teoretycznie trafiło by już na wysypisko.

W czasie spalania pelletu do atmosfery uwalniana jest minimalna ilość CO2. Jest to ilość bliska zeru. Jako odpowiedzialna marka doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dwutlenek węgla odgrywa ogromną rolę w pogłębianiu się tak zwanego efektu cieplarnianego, i że należy ograniczać do minimum emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Spalając pellet, ilość dwutlenku węgla uwalniana do atmosfery jest równa takiej ilości, jak podczas rozkładu biologicznego materii drzewnej.

Pellet, jak każde biopaliwo, zawiera węgiel, a w procesie spalania do atmosfery zostanie uwolniony dwutlenek węgla. Jednak biorąc pod uwagę, że wcześniej to właśnie drzewo (z którego powstały trociny, a potem pellet) wchłonęły w procesie wzrostu dwutlenek węgla, uznaje się, że „rachunek” jest wyrównany. Warto wspomnieć, że z kolei dwutlenek węgla, który jest uwalniany do atmosfery w przypadku spalania paliw kopalnych, został pochłonięty z atmosfery miliony lat temu. Dodatkowy dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych – powiększa ogólną ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

To właśnie sprawia, że pelet uznawany jest za paliwo o neutralnej emisji dwutlenku węgla i na tle innych paliw wypada zdecydowanie najkorzystniej.

Przy prawidłowo użytkowanym urządzeniu oraz zakładając dobrą jakość pelletu, nie ma obaw o zatrucie tlenkiem węgla (tzw. czadem). Problemy z emisją CO2 mogą pojawić się wtedy, gdy palimy mokrym paliwem lub gdy pelet spalany jest w kotle węglowym, gdzie powietrze doprowadzane jest spod rusztu.  Należy zatem zawsze używać sprzętów dedykowanych do danego typu paliwa.

Newsletter - bądź na czasie!

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze. Z inspektorem ochrony danych osobowych możesz się skontaktować listownie ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych” lub wysyłać e-mail na adres iodo@stelmet.com lub pod numerem 668856762. Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania informacji o aktualnościach dotyczących Stelmet S.A. W każdym czasie możesz cofnąć wyrażoną nam zgodę. Masz prawo dostępu do swoich danych, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych. Możesz również zgłosić sprzeciw odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kliknij jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. *

Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

I. Kto jest odpowiedzialny za przetwarzanie Twoich danych osobowych?
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: my). Jako administrator dbamy o to by przekazywane nam przez Państwa dane osobowe były bezpieczne. Można się z nami skontaktować w następujący sposób:
- listownie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
- za pośrednictwem e-mail: stelmet@stelmet.com
- telefonicznie: 68 3293800.

II. Z kim możesz się kontaktować w sprawie przetwarzania Twoich danych osobowych?
Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych. Z inspektorem można się skontaktować w następujący sposób:
- pisemnie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych”
- za pośrednictwem e-mail: iodo@stelmet.com
- telefonicznie: 668856762

III. W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane osobowe?
Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania Tobie informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.
Podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest udzielona przez Ciebie zgoda, a także nasz prawnie uzasadniony interes – w zakresie prowadzenia marketingu bezpośredniego naszych towarów i usług.

IV. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?
Będziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom je przetwarzającym w naszym imieniu uczestniczącym w wykonywaniu przez nas czynności:
- podmiotom obsługującym systemy teleinformatyczne lub udostępniającym nam narzędzia teleinformatyczne (IT),
- agencjom PR oraz agencjom marketingowym.
Podmioty te przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami, przy czym zakres danych do których mają dostęp jest ograniczony wyłącznie do danych niezbędnych do wykonania czynności na nasze zlecenie. Podmioty te nie mogą wykorzystywać przekazanych im danych osobowych do innych celów niż zostały im przez nas wskazane.

V. Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane osobowe?
Będziemy przechowywać Twoje dane osobowe do czasu cofnięcia przez Ciebie zgody (wypisania się z newslettera).

VI. Jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych?
Masz prawo dostępu do swoich danych w każdej chwili. Ponadto, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych.
W przypadku danych, które udostępniłeś nam na podstawie swojej zgody i które będziemy przetwarzać z wykorzystaniem systemów informatycznych, masz prawo otrzymać je od nas w ustrukturyzowanym formacie, nadającym się do odczytu maszynowego lub poprosić nas byśmy przesłali je bezpośrednio innemu administratorowi.
W przypadku, gdy wyraziłeś zgodą na przetwarzanie danych osobowych, możesz ją cofnąć w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.
Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

VII. Kiedy możesz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych?
W przypadku przetwarzania danych osobowych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją.
Dodatkowo, w przypadku gdy Twoje dane będziemy przetwarzać na potrzeby marketingu bezpośredniego, również masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec takiego przetwarzania, w tym profilowania jeżeli jest ono związane z takim marketingiem bezpośrednim.

VIII. Czy podanie przez Ciebie danych jest obowiązkowe?
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania na Twoją prośbę informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.

IX. Czy decyzje dotyczące Państwa są podejmowane w sposób zautomatyzowany?
Decyzje podejmowane na podstawie Twoich danych osobowych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Na podstawie przekazanych informacji nie dokonujemy również profilowania.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w dziale Polityka prywatności

Zamknij