Pellet a bezpieczeństwo

Składowanie pelletu

Odpowiednie składowanie pelletu zapobiega nie tylko jego niszczeniu czy utracie odpowiednich właściwości, ale też zabezpiecza mieszkańców lub użytkowników przed ewentualnymi wypadkami. W przypadku pelletu sprawa jest jednak dość uproszczona – pellet jest bowiem bezpiecznym paliwem, które nie ulega samozapłonowi. Pellet przechowywany w odpowiednich warunkach, w przydomowych drewutniach (w ilościach konsumenckich, nie przemysłowych) lub komórkach nie ulegnie samozapłonowi. Gwarantuje to zawarta w pellecie lignina, która jest naturalnym lepiszczem drewna, i dzięki której tak naprawdę trociny sklejają się ze sobą pod wpływem gorącej pary. Możemy więc spokojnie przechowywać zapas na cały sezon i nie musimy się martwić, że nasze granulki samoistnie zapalą się.

Użytkowanie pelletu i sprzętu spalającego

Współcześnie dostępne sprzęty spalające pellet takie jak kotły, piece, kominki, palniki na pellet, w większości są urządzeniami niemal bezobsługowymi lub z minimalnymi wymaganiami ze strony użytkownika. W zależności od modelu, możemy zasilać źródło pelletu raz na tydzień lub nawet rzadziej. Podajniki pelletu są automatyczne – oznacza to, że użytkownik tak naprawdę pellet wsypuje jedynie do „magazynu” urządzenia, a urządzenie samo dawkuje sobie odpowiednią i pożądaną ilość pelletu.

Zadaniem użytkownika jest ustawienie urządzenia w taki sposób aby działało ono jak najbardziej optymalnie. W zasadzie, jeśli urządzenie jest zakupione u dobrego dystrybutora – ten zapewnia instalatora, który zoptymalizuje urządzenie do naszych potrzeb i możliwości i dodatkowo, w czasie rutynowych kontroli będzie monitorował prawidłowe działanie sprzętu. Należy pamiętać, że w każdym urządzeniu na pellet – niezależnie od typu – w pewnym miejscu gromadzi się popiół, który musi zostać usunięty przez użytkownika (raz na jakiś czas). Na szczęście popiołu tego jest niewiele, dlatego też jego usunięcie nie powinno stanowić problemu.

Pellet a zwierzęta

Pellet drzewny taki jak np. Lava bywa wykorzystywany również do nieco niekonwencjonalnych celów. Hodowcy koni używają go jako wysokiej klasy wyściółkę dla tych zwierząt w stajniach. Oczywiście jest on droższy niż typowa słoma czy suche trociny, ale za to cechuje się większą chłonnością i zapewnia koniowi lepsze warunki bytowania. Pellet jest bezpieczny również dla samego zwierzęcia, gdyż nawet jeśli koń zjadłby pelet – co jest mało prawdopodobne, gdyż jego leśny zapach i aromat raczej nie zachęcają do jedzenia- – nic by mu się nie stało.

Podobnie rzecz ma się z kotami i dużymi gryzoniami, takimi jak królik czy świnka morska. Takie zwierzęta również z powodzeniem mogą być trzymane w klatkach lub boxach wyściełanych peletem.

Pellet bezpieczny dla portfela

Pellet to nietypowy rodzaj paliwa. W zasadzie jego cena od lat jest niezmienna, a ceny rynkowe odbiegają od siebie nieznacznie. Oczywiście można kupić pellet drożej i taniej, jednak skala różnicy nie będzie tak duża, by pojedynczy konsument mógł to odczuć dotkliwie na własnej skórze.

Co ważne, w przeciwieństwie do innych tradycyjnych paliw, pelet jest paliwem bezpiecznym dla portfela – jesteśmy w stanie mniej więcej przewidzieć jakiej ilości będziemy potrzebowali na dany sezon grzewczy. Dodatkowo wiedząc, ile kosztuje pelet, możemy przewidzieć jakie będą koszty ogrzewania peletem. Najważniejsze jednak jest to, że korzystając z naszego pelletu Lava czy Olimp mamy gwarancję pewności, że zawsze płacimy za najlepszą jakość. Nasze paliwo w postaci peletów spełnia najwyższe normy jakości, a sama jakość jest powtarzalna. Co to oznacza? Oznacza to, że niezależnie od tego u jakiego dystrybutora, w jakim miesiącu, w jakim roku, w jakiej ilości pelletu kupujemy – otrzymujemy ten sam najlepszej jakości pellet. Pellet wysokokaloryczny, o niskiej zawartości wody, dzięki któremu możemy cieszyć się dobrym i ekologicznym ciepłem przez cały sezon.

Pellet bezpieczny dla środowiska i życia człowieka

Nasze paliwo jako pochodzące z natury, jest również bezpieczne dla środowiska. Pellet produkowany jest z pozyskiwanych odpadów poprodukcyjnych z naszego zakładu (po przygotowaniu elementów małej architektury drewnianej) – przerabiamy więc na pełnowartościowe paliwo coś, co teoretycznie trafiło by już na wysypisko.

W czasie spalania pelletu do atmosfery uwalniana jest minimalna ilość CO2. Jest to ilość bliska zeru. Jako odpowiedzialna marka doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dwutlenek węgla odgrywa ogromną rolę w pogłębianiu się tak zwanego efektu cieplarnianego, i że należy ograniczać do minimum emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Spalając pellet, ilość dwutlenku węgla uwalniana do atmosfery jest równa takiej ilości, jak podczas rozkładu biologicznego materii drzewnej.

Pellet, jak każde biopaliwo, zawiera węgiel, a w procesie spalania do atmosfery zostanie uwolniony dwutlenek węgla. Jednak biorąc pod uwagę, że wcześniej to właśnie drzewo (z którego powstały trociny, a potem pellet) wchłonęły w procesie wzrostu dwutlenek węgla, uznaje się, że „rachunek” jest wyrównany. Warto wspomnieć, że z kolei dwutlenek węgla, który jest uwalniany do atmosfery w przypadku spalania paliw kopalnych, został pochłonięty z atmosfery miliony lat temu. Dodatkowy dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych – powiększa ogólną ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

To właśnie sprawia, że pelet uznawany jest za paliwo o neutralnej emisji dwutlenku węgla i na tle innych paliw wypada zdecydowanie najkorzystniej.

Przy prawidłowo użytkowanym urządzeniu oraz zakładając dobrą jakość pelletu, nie ma obaw o zatrucie tlenkiem węgla (tzw. czadem). Problemy z emisją CO2 mogą pojawić się wtedy, gdy palimy mokrym paliwem lub gdy pelet spalany jest w kotle węglowym, gdzie powietrze doprowadzane jest spod rusztu.  Należy zatem zawsze używać sprzętów dedykowanych do danego typu paliwa.