Sklep z produktami największego w Polsce producenta pelletu.
Tutaj kupisz pellet online od jednego z naszych regionalnych dystrybutorów.

Jak powstaje pellet?

Produkcja pelletu

Do produkcji pelletu używa się wiór drzewnych, zrębków oraz trocin. Warto zaznaczyć, że do produkcji pelletu w naszym zakładzie nie zużywamy całych pni drzewa, a jedynie pozostałości z procesu produkcyjnego drugiej linii, na której produkowane są meble ogrodowe i elementy małej architektury ogrodowej.

Choć do produkcji pelletu nadają się zarówno drzewa liściaste jak i iglaste, trociny drzewa iglastego wykazują się dużo lepszymi walorami – właśnie dlatego w naszych zakładach produkcyjnych pellet powstaje tylko i wyłącznie z trocin drzew iglastych – głównie sosny i świerku. Trociny wykorzystywane do produkcji pelletów Lava i Olimp muszą posiadać jednorodną zawartość ligniny – naturalnej substancji, która później spaja pellet (granulkę) w zwartą postać.

Etapy procesu produkcyjnego

W procesie produkcji pelletu wyróżnić można 3 podstawowe procesy. Pierwszym z nich jest mielenie, drugim granulowanie, a trzecim chłodzenie. Później pozostaje już tylko pakowanie i kolportaż pelletu. W trakcie suszenia trociny są poddawane nadmuchom ciepłego powietrza tak długo i intensywnie, by ich całkowita wilgotność nie przekraczała 10 % - w naszym przypadku jest to nawet mniej. Docelowy surowiec osiąga nawet 5% wilgotności.  Gotowy surowiec wysuszony i odwilgotniony, który trafia do produkcji musi zostać oczyszczony ze wszelkich ewentualnych nieczystości takich jak piasek, kawałki metalu, kawałki szkła itd.

Gotowe wysuszone trociny rozdrabniane są w specjalnym młynie – są one mielone na bardzo drobny pył. Następnie mieszane są z gorącą parą wodną – w ten sposób mieszkanka zmielonych trocin jest podgrzewana do wysokiej temperatury – w wysokiej temperaturze dochodzi do uwalniania się lignin, co z kolei sprawia, że zmielone trociny łączą się w cząsteczki, i z takiej masy łatwiej jest uformować granulkę. Zmielona gorąca masa trafia do specjalnych form (prasek), przez które przechodząc formuje się w granulki (w naszym przypadku o dwóch rozmiarach - 6mm bądź 8mm).

Gotowe gorące pelety są ciepłe i dość elastyczne – trzeba je więc schłodzić. Nowoczesne linie produkcyjne przenoszą gorące pelety do specjalnego urządzenia chłodniczego, w którym pelety osiągają temperaturę pokojową i dopiero wówczas są pakowane. Przed pakowaniem z pellet usuwane są jeszcze reszki pyłu, trocin, drobne cząsteczki. Pozyskane w ten sposób elementy posłużą do produkcji kolejnej partii pelletu.

W taki sposób przygotowane pellety trafiają do wygodnych w użyciu foliopaków (pakowanie po 15 kilogramów), a następnie do magazynów, gdzie czekają na odbiór przez sprzedawców.

Newsletter - bądź na czasie!

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze. Z inspektorem ochrony danych osobowych możesz się skontaktować listownie ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych” lub wysyłać e-mail na adres iodo@stelmet.com lub pod numerem 668856762. Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania informacji o aktualnościach dotyczących Stelmet S.A. W każdym czasie możesz cofnąć wyrażoną nam zgodę. Masz prawo dostępu do swoich danych, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych. Możesz również zgłosić sprzeciw odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kliknij jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. *

Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

I. Kto jest odpowiedzialny za przetwarzanie Twoich danych osobowych?
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: my). Jako administrator dbamy o to by przekazywane nam przez Państwa dane osobowe były bezpieczne. Można się z nami skontaktować w następujący sposób:
- listownie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
- za pośrednictwem e-mail: stelmet@stelmet.com
- telefonicznie: 68 3293800.

II. Z kim możesz się kontaktować w sprawie przetwarzania Twoich danych osobowych?
Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych. Z inspektorem można się skontaktować w następujący sposób:
- pisemnie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych”
- za pośrednictwem e-mail: iodo@stelmet.com
- telefonicznie: 668856762

III. W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane osobowe?
Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania Tobie informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.
Podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest udzielona przez Ciebie zgoda, a także nasz prawnie uzasadniony interes – w zakresie prowadzenia marketingu bezpośredniego naszych towarów i usług.

IV. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?
Będziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom je przetwarzającym w naszym imieniu uczestniczącym w wykonywaniu przez nas czynności:
- podmiotom obsługującym systemy teleinformatyczne lub udostępniającym nam narzędzia teleinformatyczne (IT),
- agencjom PR oraz agencjom marketingowym.
Podmioty te przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami, przy czym zakres danych do których mają dostęp jest ograniczony wyłącznie do danych niezbędnych do wykonania czynności na nasze zlecenie. Podmioty te nie mogą wykorzystywać przekazanych im danych osobowych do innych celów niż zostały im przez nas wskazane.

V. Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane osobowe?
Będziemy przechowywać Twoje dane osobowe do czasu cofnięcia przez Ciebie zgody (wypisania się z newslettera).

VI. Jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych?
Masz prawo dostępu do swoich danych w każdej chwili. Ponadto, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych.
W przypadku danych, które udostępniłeś nam na podstawie swojej zgody i które będziemy przetwarzać z wykorzystaniem systemów informatycznych, masz prawo otrzymać je od nas w ustrukturyzowanym formacie, nadającym się do odczytu maszynowego lub poprosić nas byśmy przesłali je bezpośrednio innemu administratorowi.
W przypadku, gdy wyraziłeś zgodą na przetwarzanie danych osobowych, możesz ją cofnąć w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.
Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

VII. Kiedy możesz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych?
W przypadku przetwarzania danych osobowych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją.
Dodatkowo, w przypadku gdy Twoje dane będziemy przetwarzać na potrzeby marketingu bezpośredniego, również masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec takiego przetwarzania, w tym profilowania jeżeli jest ono związane z takim marketingiem bezpośrednim.

VIII. Czy podanie przez Ciebie danych jest obowiązkowe?
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania na Twoją prośbę informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.

IX. Czy decyzje dotyczące Państwa są podejmowane w sposób zautomatyzowany?
Decyzje podejmowane na podstawie Twoich danych osobowych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Na podstawie przekazanych informacji nie dokonujemy również profilowania.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w dziale Polityka prywatności

Zamknij