Jak powstaje pellet?

Produkcja pelletu

Do produkcji pelletu używa się wiór drzewnych, zrębków oraz trocin. Warto zaznaczyć, że do produkcji pelletu w naszym zakładzie nie zużywamy całych pni drzewa, a jedynie pozostałości z procesu produkcyjnego drugiej linii, na której produkowane są meble ogrodowe i elementy małej architektury ogrodowej.

Choć do produkcji pelletu nadają się zarówno drzewa liściaste jak i iglaste, trociny drzewa iglastego wykazują się dużo lepszymi walorami – właśnie dlatego w naszych zakładach produkcyjnych pellet powstaje tylko i wyłącznie z trocin drzew iglastych – głównie sosny i świerku. Trociny wykorzystywane do produkcji pelletów Lava i Olimp muszą posiadać jednorodną zawartość ligniny – naturalnej substancji, która później spaja pellet (granulkę) w zwartą postać.

Etapy procesu produkcyjnego

W procesie produkcji pelletu wyróżnić można 3 podstawowe procesy. Pierwszym z nich jest mielenie, drugim granulowanie, a trzecim chłodzenie. Później pozostaje już tylko pakowanie i kolportaż pelletu. W trakcie suszenia trociny są poddawane nadmuchom ciepłego powietrza tak długo i intensywnie, by ich całkowita wilgotność nie przekraczała 10 % - w naszym przypadku jest to nawet mniej. Docelowy surowiec osiąga nawet 5% wilgotności.  Gotowy surowiec wysuszony i odwilgotniony, który trafia do produkcji musi zostać oczyszczony ze wszelkich ewentualnych nieczystości takich jak piasek, kawałki metalu, kawałki szkła itd.

Gotowe wysuszone trociny rozdrabniane są w specjalnym młynie – są one mielone na bardzo drobny pył. Następnie mieszane są z gorącą parą wodną – w ten sposób mieszkanka zmielonych trocin jest podgrzewana do wysokiej temperatury – w wysokiej temperaturze dochodzi do uwalniania się lignin, co z kolei sprawia, że zmielone trociny łączą się w cząsteczki, i z takiej masy łatwiej jest uformować granulkę. Zmielona gorąca masa trafia do specjalnych form (prasek), przez które przechodząc formuje się w granulki (w naszym przypadku o dwóch rozmiarach - 6mm bądź 8mm).

Gotowe gorące pelety są ciepłe i dość elastyczne – trzeba je więc schłodzić. Nowoczesne linie produkcyjne przenoszą gorące pelety do specjalnego urządzenia chłodniczego, w którym pelety osiągają temperaturę pokojową i dopiero wówczas są pakowane. Przed pakowaniem z pellet usuwane są jeszcze reszki pyłu, trocin, drobne cząsteczki. Pozyskane w ten sposób elementy posłużą do produkcji kolejnej partii pelletu.

W taki sposób przygotowane pellety trafiają do wygodnych w użyciu foliopaków (pakowanie po 15 kilogramów), a następnie do magazynów, gdzie czekają na odbiór przez sprzedawców.