Spalanie pelletu

Coraz szersze jest grono użytkowników pelletu, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Pellet jest paliwem często wybieranym ze względu na łatwość obsługi urządzeń na pellet, powszechną dostępność oraz niską cenę. Coraz częściej czynnikiem decydującym jest też jego ekologiczny charakter. Skoro już tak wielu użytkowników wybrało pellet, warto wiedzieć, jak przebiega spalanie pelletu w piecach i kotłach.

Przygotowanie kotłowni

Pierwszym etapem, jeszcze przed spalaniem jest odpowiednie przygotowanie sprzętu. To od odpowiedniej konfiguracji i ustawień sprzętu zależy z jaką efektywnością będzie spalany pellet. Sprzedawca urządzenia z pewnością w instrukcji przygotował informacje o optymalizacji urządzenia względem danego typu paliwa. Jeśli Twój sprzęt jest odpowiednio ustawiony, a zasobnik pelletu pełen, można przystąpić do uruchomienia kotłowni.

Suszenie

Pierwszym etapem jest suszenie pellet. Gdy pellety trafiają do komory spalania, w wyniku działania wysokiej temperatury woda zawarta w pelletach odparowuje. W związku z tym, że w pelletach jest niewiele wody, proces ten następuje bardzo szybko – w następstwie wyschnięcia pellet następuje faza gazyfikacji.

Gazyfikacja

Na etapie gazyfikacji, czyli pyrolizy pelety pod wpływem dalszego podgrzewania, wydzielają gazy. Aby do tego doszło, temperatura w komorze spalania musi wynosić minimum 270 stopni! Wtedy powstają substancje takie jak tlenek węgla, wodór, metan i inne węglowodory.

Spalanie gazów

Kolejnym etapem jest spalanie powstałych gazów. Wodór wchodzi w reakcje z tlenem i tworzy wodę, a węgiel z węglowodorów i tlenku węgla spala się do dwutlenku węgla, wodór zaś do pary wodnej.

Wypalanie węgla drzewnego

Gdy wszystkie gazy zostaną wypalone, zaczyna wypalać się powstały węgiel drzewny. W komorze spalania, jeśli mamy podgląd, nie widać wcale płomienia, ciepło dają niedopałki węgla. W wyniku całkowitego spalania peletu, pozostaje odrobina popiołu. Szacuje się, że na około 1 tonę będzie to około 5,4 kilogramów. Taki popiół jest bardzo wartościowy, ponieważ jest bogaty w niepalne związki mineralne.