Sklep z produktami największego w Polsce producenta pelletu.
Tutaj kupisz pellet online od jednego z naszych regionalnych dystrybutorów.

Pellet - praktyczne porady

Jak przebiega proces spalania pelletu?

Proces spalania pelletu nie jest skomplikowany. Można wyróżnić w nim trzy podstawowe fazy: suszenie i odparowywanie wody. W tej fazie pellet trafia do komory spalania. Dobry pellet cechuje się bardzo niską wilgotnością – wysoka temperatura w komorze spalania sprawia, że pellet bardzo szybko rozpada się, a niewielkie ilości zawartej w nim wilgoci są redukowane. W kolejnym etapie, tzw. gazyfikacji, gdy temperatura w komorze spalania osiąga temperaturę około 270 stopni Celsjusza, z pelletu uwalniane są gazy takie jak tlenek węgla, metan, wodór. Ostatnim etapem jest spalanie tych gazów oraz wypalanie węgla. Mocno uogólniając można stwierdzić, że w czasie spalania pelletu, około 80% całej energii uwalniane jest w formie gazu, natomiast pozostała część w formie węgla drzewnego.

Co zrobić, by spalanie pelletu było najbardziej efektywne?

Aby zapewnić sobie maksymalną efektywność spalania pelletu, należy zadbać o kilka czynników. Po pierwsze – temperatura spalania w komorze spalania musi być odpowiednio wysoka. Ponadto, do komory musi być doprowadzana odpowiednia ilość tlenu, dzięki któremu możliwe będzie optymalne spalanie. Warto dbać także o odpowiedni czas przetrzymywania pelletu w komorze. Najważniejsze jednak zawsze będzie wybór odpowiedniego paliwa wysokiej jakości.

Jakość paliwa bezsprzecznie ma najważniejszy wpływ na to jaką efektywnością będziemy mogli się cieszyć.

Ocena efektywności spalania pelletu

W warunkach domowych również możemy przeprowadzić – choć mocno ograniczone – testy pozwalające ocenić efektywność procesów spalania pellet drzewnych. Na co zwracać uwagę, by móc ocenić proces spalania pellet? Na symptomy takie jak:

  • Brak dymu lub w zasadzie niewidoczny dym – oznacza to jak najbardziej poprawne spalanie;
  • Biały dym, płynący szybkim strumieniem; rozpuszczający się w powietrzu – oznacza najprawdopodobniej, że w wyniku spalania pellet pojawiła się duża ilość pary wodnej – jest to wynikiem zbyt wilgotnego pelletu;
  • Dym szary – najprawdopodobniej świadczy o zwiększonej ilości popiołów w pellecie – sygnalizuje słabej jakości pellet;

Jak określić jakość pelletu?

Na jakość pelletu wpływ ma wiele czynników. Również na wiele sposobów możemy sprawdzić jego jakość. Przede wszystkim kolor pelletu – pellet drzewny, z przyczyn oczywistych, zbliżony jest kolorem do drewna naturalnego. Może mieć kolor jaśniejszy lub ciemniejszy. Jasne pellety zwykle są pelletami z drzew iglastych, ciemniejsze z drzew liściastych. Pellety sprawiające wrażenie brudnych (czarne, szarawe) mogą być wyprodukowane z zanieczyszczonych trocin – jakość takiego pelletu będzie słaba. Pellet w dotyku powinien być gładki – szklisty, twardy, bez chropowatości i pęknięć.

Bardzo dobrym czynnikiem, po którym możemy oceniać pellet jest jego zapach pelletu – już po otworzeniu paczki z pelletem powinniśmy poczuć charakterystyczny żywiczny zapach świeżo ściętego drzewa. Jeżeli w procesie spalania poczujemy coś, co przypomina chemikalia – może to oznaczać, że trociny użyte do produkcji pelletu były zanieczyszczone, a sam pelet nie jest dobrym jakościowo opałem.

Jaki pellet wybierać, by być zadowolonym z zakupu?

Najlepiej jest sięgać po pellet sprawdzony, certyfikowany, cieszący się dobrą opinią zarówno wśród konsumentów, jak i instalatorów. Jeżeli nasze urządzenie pracuje dobrze z jednym pelletem, lepiej trzymać się tego pelletu i nie zmieniać na inny rodzaj paliwa, zwłaszcza jeśli wyznacznikiem zakupu miałaby być cena. Dobre jakościowo pellety można kupić w sklepach internetowych z pelletem, w składach opału, w dobrych marketach budowlanych.

 

Newsletter - bądź na czasie!

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze. Z inspektorem ochrony danych osobowych możesz się skontaktować listownie ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych” lub wysyłać e-mail na adres iodo@stelmet.com lub pod numerem 668856762. Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania informacji o aktualnościach dotyczących Stelmet S.A. W każdym czasie możesz cofnąć wyrażoną nam zgodę. Masz prawo dostępu do swoich danych, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych. Możesz również zgłosić sprzeciw odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kliknij jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. *

Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

I. Kto jest odpowiedzialny za przetwarzanie Twoich danych osobowych?
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: my). Jako administrator dbamy o to by przekazywane nam przez Państwa dane osobowe były bezpieczne. Można się z nami skontaktować w następujący sposób:
- listownie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
- za pośrednictwem e-mail: stelmet@stelmet.com
- telefonicznie: 68 3293800.

II. Z kim możesz się kontaktować w sprawie przetwarzania Twoich danych osobowych?
Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych. Z inspektorem można się skontaktować w następujący sposób:
- pisemnie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych”
- za pośrednictwem e-mail: iodo@stelmet.com
- telefonicznie: 668856762

III. W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane osobowe?
Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania Tobie informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.
Podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest udzielona przez Ciebie zgoda, a także nasz prawnie uzasadniony interes – w zakresie prowadzenia marketingu bezpośredniego naszych towarów i usług.

IV. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?
Będziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom je przetwarzającym w naszym imieniu uczestniczącym w wykonywaniu przez nas czynności:
- podmiotom obsługującym systemy teleinformatyczne lub udostępniającym nam narzędzia teleinformatyczne (IT),
- agencjom PR oraz agencjom marketingowym.
Podmioty te przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami, przy czym zakres danych do których mają dostęp jest ograniczony wyłącznie do danych niezbędnych do wykonania czynności na nasze zlecenie. Podmioty te nie mogą wykorzystywać przekazanych im danych osobowych do innych celów niż zostały im przez nas wskazane.

V. Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane osobowe?
Będziemy przechowywać Twoje dane osobowe do czasu cofnięcia przez Ciebie zgody (wypisania się z newslettera).

VI. Jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych?
Masz prawo dostępu do swoich danych w każdej chwili. Ponadto, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych.
W przypadku danych, które udostępniłeś nam na podstawie swojej zgody i które będziemy przetwarzać z wykorzystaniem systemów informatycznych, masz prawo otrzymać je od nas w ustrukturyzowanym formacie, nadającym się do odczytu maszynowego lub poprosić nas byśmy przesłali je bezpośrednio innemu administratorowi.
W przypadku, gdy wyraziłeś zgodą na przetwarzanie danych osobowych, możesz ją cofnąć w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.
Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

VII. Kiedy możesz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych?
W przypadku przetwarzania danych osobowych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją.
Dodatkowo, w przypadku gdy Twoje dane będziemy przetwarzać na potrzeby marketingu bezpośredniego, również masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec takiego przetwarzania, w tym profilowania jeżeli jest ono związane z takim marketingiem bezpośrednim.

VIII. Czy podanie przez Ciebie danych jest obowiązkowe?
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania na Twoją prośbę informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.

IX. Czy decyzje dotyczące Państwa są podejmowane w sposób zautomatyzowany?
Decyzje podejmowane na podstawie Twoich danych osobowych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Na podstawie przekazanych informacji nie dokonujemy również profilowania.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w dziale Polityka prywatności

Zamknij