Pellet - praktyczne porady

Jak przebiega proces spalania pelletu?

Proces spalania pelletu nie jest skomplikowany. Można wyróżnić w nim trzy podstawowe fazy: suszenie i odparowywanie wody. W tej fazie pellet trafia do komory spalania. Dobry pellet cechuje się bardzo niską wilgotnością – wysoka temperatura w komorze spalania sprawia, że pellet bardzo szybko rozpada się, a niewielkie ilości zawartej w nim wilgoci są redukowane. W kolejnym etapie, tzw. gazyfikacji, gdy temperatura w komorze spalania osiąga temperaturę około 270 stopni Celsjusza, z pelletu uwalniane są gazy takie jak tlenek węgla, metan, wodór. Ostatnim etapem jest spalanie tych gazów oraz wypalanie węgla. Mocno uogólniając można stwierdzić, że w czasie spalania pelletu, około 80% całej energii uwalniane jest w formie gazu, natomiast pozostała część w formie węgla drzewnego.

Co zrobić, by spalanie pelletu było najbardziej efektywne?

Aby zapewnić sobie maksymalną efektywność spalania pelletu, należy zadbać o kilka czynników. Po pierwsze – temperatura spalania w komorze spalania musi być odpowiednio wysoka. Ponadto, do komory musi być doprowadzana odpowiednia ilość tlenu, dzięki któremu możliwe będzie optymalne spalanie. Warto dbać także o odpowiedni czas przetrzymywania pelletu w komorze. Najważniejsze jednak zawsze będzie wybór odpowiedniego paliwa wysokiej jakości.

Jakość paliwa bezsprzecznie ma najważniejszy wpływ na to jaką efektywnością będziemy mogli się cieszyć.

Ocena efektywności spalania pelletu

W warunkach domowych również możemy przeprowadzić – choć mocno ograniczone – testy pozwalające ocenić efektywność procesów spalania pellet drzewnych. Na co zwracać uwagę, by móc ocenić proces spalania pellet? Na symptomy takie jak:

  • Brak dymu lub w zasadzie niewidoczny dym – oznacza to jak najbardziej poprawne spalanie;
  • Biały dym, płynący szybkim strumieniem; rozpuszczający się w powietrzu – oznacza najprawdopodobniej, że w wyniku spalania pellet pojawiła się duża ilość pary wodnej – jest to wynikiem zbyt wilgotnego pelletu;
  • Dym szary – najprawdopodobniej świadczy o zwiększonej ilości popiołów w pellecie – sygnalizuje słabej jakości pellet;

Jak określić jakość pelletu?

Na jakość pelletu wpływ ma wiele czynników. Również na wiele sposobów możemy sprawdzić jego jakość. Przede wszystkim kolor pelletu – pellet drzewny, z przyczyn oczywistych, zbliżony jest kolorem do drewna naturalnego. Może mieć kolor jaśniejszy lub ciemniejszy. Jasne pellety zwykle są pelletami z drzew iglastych, ciemniejsze z drzew liściastych. Pellety sprawiające wrażenie brudnych (czarne, szarawe) mogą być wyprodukowane z zanieczyszczonych trocin – jakość takiego pelletu będzie słaba. Pellet w dotyku powinien być gładki – szklisty, twardy, bez chropowatości i pęknięć.

Bardzo dobrym czynnikiem, po którym możemy oceniać pellet jest jego zapach pelletu – już po otworzeniu paczki z pelletem powinniśmy poczuć charakterystyczny żywiczny zapach świeżo ściętego drzewa. Jeżeli w procesie spalania poczujemy coś, co przypomina chemikalia – może to oznaczać, że trociny użyte do produkcji pelletu były zanieczyszczone, a sam pelet nie jest dobrym jakościowo opałem.

Jaki pellet wybierać, by być zadowolonym z zakupu?

Najlepiej jest sięgać po pellet sprawdzony, certyfikowany, cieszący się dobrą opinią zarówno wśród konsumentów, jak i instalatorów. Jeżeli nasze urządzenie pracuje dobrze z jednym pelletem, lepiej trzymać się tego pelletu i nie zmieniać na inny rodzaj paliwa, zwłaszcza jeśli wyznacznikiem zakupu miałaby być cena. Dobre jakościowo pellety można kupić w sklepach internetowych z pelletem, w składach opału, w dobrych marketach budowlanych.