Czy warto przejść na ogrzewanie pelletem?

Pellet to rodzaj nowoczesnego biopaliwa – biomasy. Może on powstawać z różnych surowców – najbardziej znane są: pellet drzewny i agropellet (ze słomy, siana, odpadów z roślin oleistych itd.). Najpopularniejszym pelletem jest jednak pellet drzewny i to właśnie taki pellet najczęściej jest spotykany w gospodarstwach domowych i w kotłowniach zakładów produkcyjnych. Jak łatwo się domyślić, pellet jest alternatywą dla takich paliw jak gaz, olej opałowy, węgiel, koks, ekogroszek, energia elektryczna czy brykiet.

Biomasa ma wielu zwolenników na całym świecie – przede wszystkim dlatego, że powstaje ze źródeł odnawialnych, jest proekologiczna, a jej użytkowanie jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z niektórymi tradycyjnymi paliwami.

Który pellet jest najbardziej wartościowy? Oczywiście ten, który cieszy się największą kalorycznością, a takim jest właśnie pellet drzewny, wykonany z trocin i zrębków drzewnych ( w Stelmecie powstaje pellet wyłącznie z drzew iglastych takich jak świerk czy sosna).

Jak powstaje pellet LAVA i OLIMP?

Odbywa sie to w bardzo prosty sposób – trociny pozostałe z produkcji drewnianej architektury ogrodowej w zakładadzie Stelmet S.A. wędrują specjalną taśmą do zakładu produkcji pelletu. Trociny są suszone i rozdrabniane. Tak przygotowany surowiec jest następnie podgrzewany, a w wyniku wysokiej temperatury aktywizuje się lignina (składnik drewna), która wykazuje właściwości klejące. Dzięki temu wysuszone i zwiórowane drewno łatwiej się spaja. Następnie masa drzewna przechodzi proces granulacji, w efekcie czego uzyskujemy pellety. Pellety czyli granulki, które kształtem tak naprawdę przypominają niewielkie pałeczki. Uzyskany w ten sposób pellet jest pakowany w wygodne jednostkowe opakowania po 15 kg lub w big bagi (1 tona) sprzedawane na potrzeby przemysłowe.

Pellet zyskuje na popularności

W Polsce pellet jest stosowany dopiero od kilku lat, jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z zakupem pelletu nie ma żadnego problemu (dostępny jest w sieci, mamy też dystrybutorów w każdym województwie), a i jego cena jest bardzo atrakcyjna. Jedynym paliwem tańszym od pelletu jest ekogroszek, jednak porównując pellet do ekogroszku, więcej plusów z pewnością postawimy po stronie naszej drewnianej biomasy.

Pellet jest bardzo ekonomicznym paliwem. W większości nowobudowanych budynków w kotłowniach od razu powstają instalacje na pellet. W budynkach, w których do tej pory używane było inne paliwo, coraz częściej dochodzi do przebudowy/wymiany kotła lub pieca na taki, w którym można spalać pellet, bowiem nawet jeśli początkowo musimy zainwestować w nowy sprzęt, docelowo oszczędność będzie duża.

Pellet jest bezpiecznym i ekologicznym paliwem

Pellet który powstaje z trocin pali się bardzo dobrze. Co ważne, nie ulega samozapłonowi – jest więc bezpieczny i może być składowany w komórkach, garażach i pod wiatami. Dodatkowym atutem pelletu jest fakt, iż pellet nie nasiąka wilgocią, jeśli jest odpowiednio zapakowany i przetrzymywany. Nawet długo przechowywane biopaliwo nie traci swoich właściwości – można więc zamówić większą ilość na jeden lub nawet na dwa sezony grzewcze.

Urządzenia do spalania pelletu

Oferta urządzeń do spalania pelletu jest bardzo duża. Zapotrzebowanie na różnego typu sprzęty sprawiło, że dostępne są dziś dedykowane rozwiązania wyłącznie do użycia pelletu, jak również takie, które obsługują kilka typów paliwa. Możemy wybierać spośród pieców kominkowych, kotłów na pellet, pieców na pellet, wkładów kominkowych, nagrzewnic i palników.

Wkład kominkowy to doskonałe rozwiązanie dla tych z Państwa, którzy posiadają w domu kominki. Aby palić pelletem w kominku, wystarczy zamontować specjalny żeliwny kosz wewnątrz kominka i wsypać do niego pellet, a następnie zapalić jak w przypadku drewna.

Piec kominkowy to bardzo designerskie nowoczesne wersje tradycyjnych piecy. Są bardzo ekologiczne i proste w użytkowaniu. To także bardzo wygodne urządzenia, bowiem pelletu nie trzeba dosypywać cały czas – w piecu kominkowym zamontowane są specjalne podajniki, które automatycznie podają pellet do komory spalającej. Wystarczy zapełnić główny zbiornik i ewentualnie po jakimś czasie (kilka-kilkanaście dni) go uzupełnić. Takie piece kominkowe mogą być używane zarówno w mieszkaniach, firmach, jak i obiektach użyteczności publicznej. 

Dedykowane kotły i piece na pellet idealnie nadają się do domków jednorodzinnych i zakładów produkcyjnych, takich jak np. piekarnie.  Istnieje bardzo dużo modeli – zróżnicowanych pod względem wielkości, sposobu zaopatrywania pieca/kotła w pellet, mocy, magazynu paliwa.

Celem zainstalowania kotła/pieca i wyboru najlepszego sprzętu, warto skontaktować się z certyfikowanym instalatorem, który z pewnością pomoże dokonać najbardziej słusznego wyboru.

Oczywiście można też dokonać przeróbki istniejącej instalacji, np. jeśli chcemy z oleju opałowego przerzucić się na pellet. Modernizacja będzie polegała głównie na wymianie palnika olejowego na palnik pelletowy. Jest to jednorazowy wydatek, który bardzo szybko się zwróci, gdyż koszty ogrzewania pelletem w porównaniu z olejem mogą być nawet o 65% niższe!