Pellet drzewny i jego nietypowe zastosowania

Pellet drzewny to ekologiczne paliwo, które służy do ogrzewania domków jednorodzinnych, budynków firmowych, a także budynków użyteczności publicznej. Okazuje się jednak, że pellet może mieć również inne zastosowania poza grzewczymi. Ale na początek, krótkie przypomnienie:

Co to jest pellet

Pellet to drewniany granulat wykonany w całości z trocin, głównie drzew iglastych, które są zupełnie pozbawione zanieczyszczeń. W przypadku pelletów produkowanych przez firmę Stelmet, tj. pelletów Lava i Olimp, trociny są dokładnie sprawdzane pod kątem substancji toksycznych, metali, smarów i substancji chemicznych. Do produkcji trafia wyłącznie naturalny surowiec. Wysuszone i zmielone trociny prasowane są na pellet pod bardzo wysokim ciśnieniem. Takie paliwo cechuje się niską zawartością wilgoci (6-12%), popiołu (około 0,7%) i bardzo wysoką wartością opałową (17-22 MJ/kg). Pelletyzacja ma ogromne znaczenie – w jej wyniku powstaje bardzo kaloryczne paliwo, a pachnące lasem drewniane granulki są ekonomicznie opłacalne i ekologicznie uzasadnione.

Inne zastosowania pelletu

Co ciekawe pellet można zastosować nie tylko do ogrzewania jako nowoczesne paliwo. Choć pomysły na takie wykorzystanie pelletu nie są u nas jeszcze codziennością, na zachodzie są powszechnie spotykane.

Pellet znakomicie nadaje się do wykorzystania go jako wyściółki zwierząt hodowlanych oraz domowych. Świetnie sprawdzi się na przykład jako wyściółka w zagrodach końskich. Pellet nadaje się do tego między innymi dzięki zastosowaniu jego specyficznych właściwości, takich jak wysoki poziom absorpcji płynów. Ponadto jest to również opłacalne – stosunek jakości pelletu jako wyściółki do ceny jest bardzo dobry. Pellet może tym samym zastąpić z powodzeniem tradycyjną ściółkę, słomę, trociny.

Pellet jest bezpieczny dla zwierząt – można użyć go jako podłoże w klatce chomika, królika, innych dużych gryzoni jak również do terrarium z dużymi gatunkami jaszczurek. Sprawdzi się znakomicie jako wyściółka dla kota w kuwecie.

Pellet można wykorzystać również w ogrodzie. No może nie dosłownie sam pellet, ale powstały w wyniku spalania pelletu popiół. Z 1 tony pelletu pozostaje od 3 do 5 kilogramów popiołu. Jest to bogaty w naturalne składniki nawóz, który można z powodzeniem zastosować w ogródku i na działce – bez obaw o rośliny. To 100% naturalny i cenny nawóz.