Cena pelletu

O tym, że cena pelletu jest ważna nie trzeba chyba nikogo przekonywać – pellet kupujemy zazwyczaj na cały sezon z góry, więc wiąże się to ze sporym wydatkiem jednorazowym. Jednak nawet jeśli zapasy pelletu uzupełniamy regularnie w trakcie trwania sezonu, na przykład raz w miesiącu (bo nie mamy go gdzie składować) to wydatek ten w budżecie miesięcznym w niektórych gospodarstwach domowych da się odczuć.

Czy jednak warto kupować tani pellet tylko dlatego, że jest tani? Absolutnie nie! Należy tutaj pomyśleć o tak zwanych kosztach ukrytych – na przykład używając złej jakości taniego pelletu niszczymy urządzenie grzewcze, którego rychła naprawa lub co gorsza (!) wymiana jest dużym dodatkowym i zupełnie zbędnym wydatkiem.

Cena pelletu, a jakość pelletu

Jakość pelletu jest kwestią bardzo ważną. Za jakość pelletu niestety musimy zapłacić nieco więcej. Na jakość pelletu wpływ ma wiele czynników, między innymi to z jakich surowców produkowany jest pellet, jaką technologią i przy uzyskaniu jakich parametrów.  Jakość naszego pelletu potwierdzają certyfikaty takie jak: ENplus A1, DINplus. Istotnym czynnikiem który warunkuje jakość pelletu jest jego kaloryczność. Im wyższa kaloryczność tym teoretycznie wyższa jakość pelletu. Poza kalorycznością pelletu należy zwracać również uwagę na wymiary pelletu, gęstość pelletu, jego trwałość, poziom wilgotności oraz dostępność w okresach sezonu grzewczego.

Cena pelletu– większość użytkowników pelletu zaopatruje się w zapas na cały sezon – tak jest po prostu bardziej ekonomicznie finansowo i czasowo. Cena pelletu warunkowana jest również kosztami transportu – pellet jest towarem wielkogabarytowym więc dostarczany jest z reguły na paletach, co też kosztuje więcej niż np. wysłanie paczki. Jeśli jednak jakość pelletu jest doskonała, produkt  jest powtarzalny, a my jesteśmy pewni naszego paliwa, to wnioski same powinny się nasunąć o dokonaniu właściwego zakupu.