Sklep z produktami największego w Polsce producenta pelletu.
Tutaj kupisz pellet online od jednego z naszych regionalnych dystrybutorów.

Historia pelletu

Pellet jest znany od ponad 100 lat, wytwarza się go z różnych surowców, jednak tym najpopularniejszym jest pelet drewniany.

Jak powstawał pellet?

Do rozwoju pelletu na świecie przyczynił się ogólnoświatowy kryzys naftowy wczesnych lat 70. , który zmusił ludzi do poszukiwania alternatywnych i bardziej opłacalnych źródeł energii. Wykorzystano więc trociny i odpady pozostałe po obróbce drewna i okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę.

Pierwsze fabryki peletu

W połowie lat 70. Powstała w miejscowości Brownsville w amerykańskim stanie Oregon pierwsza na świecie fabryka pelletu, która produkowała jednak biopaliwo tylko w celach przemysłowych. Następnie fabryki peletu zaczęły powstawać w Ameryce Północnej. W sumie w latach 1977-1983 zbudowano ich około dwudziestu.

Pierwszy na świecie piec na pellet

Jerry Whitefield był amerykańskim inżynierem lotnictwa od lat zaprzątał sobie głowę tym, jak mógłby wyglądać piec, który spalałby ekologiczne drewno, ale byłby zautomatyzowany w taki sposób jak piece na gaz, czy olej. I w końcu wpadł na genialny pomysł, aby wykorzystać bezużyteczne trociny sprasowane do formy małego dropsa.

W latach 80. XXw. jako pierwszy na świecie, Jerry Whitefield skonstruował automatyczny piec do ogrzewania pelletem, który rok później zaprezentował na targach w stanie Nevada. Jego wynalazek został zauważony przez licznych odwiedzających targi i… tak to się zaczęło. Wrócił do domu z tysiącem zamówień na piec do ogrzewania pelletem.

Pellet w Europie

W Europie rynek pelletu rozwinął się najpierw w krajach, które bogate są w surowiec drzewny, czyli w krajach skandynawskich. Najpierw tą biomasę postanowiła wdrożyć Szwecja (1985), następnie Dania. Ogrzewanie pelletem stosowano wówczas na zapotrzebowanie dużych elektrowni. W innych krajach zaczęto stosować pellet w latach 90. W połowie lat 90. Zaczęto stosować pellet także w Austrii, a później w Niemczech.

Rozwój peletu w Polsce

W Polsce produkcja pelletu rozwinęła się stosunkowo późno w porównaniu do innych krajów europejskich, bo dopiero na początku XXIw. Wtedy jednak to biopaliwo było kierowane głównie na eksport, gdyż w Polsce niewielu ludzi miało piec do ogrzewania tym biopaliwem i ogólnie rynek OZE był mało znany.

Rynek pelletu w Polsce rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Jest to po części kwestia dyrektyw unijnych oraz tzw. pakietu klimatycznego, który nakłada m.in. na Polskę obowiązek redukcji gazów cieplarnianych do roku 2020 oraz zwiększyć udział źródeł odnawialnych w energetyce. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju pelletu w naszym kraju. 

Newsletter - bądź na czasie!

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze. Z inspektorem ochrony danych osobowych możesz się skontaktować listownie ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych” lub wysyłać e-mail na adres iodo@stelmet.com lub pod numerem 668856762. Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania informacji o aktualnościach dotyczących Stelmet S.A. W każdym czasie możesz cofnąć wyrażoną nam zgodę. Masz prawo dostępu do swoich danych, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych. Możesz również zgłosić sprzeciw odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kliknij jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. *

Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

I. Kto jest odpowiedzialny za przetwarzanie Twoich danych osobowych?
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: my). Jako administrator dbamy o to by przekazywane nam przez Państwa dane osobowe były bezpieczne. Można się z nami skontaktować w następujący sposób:
- listownie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
- za pośrednictwem e-mail: stelmet@stelmet.com
- telefonicznie: 68 3293800.

II. Z kim możesz się kontaktować w sprawie przetwarzania Twoich danych osobowych?
Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych. Z inspektorem można się skontaktować w następujący sposób:
- pisemnie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych”
- za pośrednictwem e-mail: iodo@stelmet.com
- telefonicznie: 668856762

III. W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane osobowe?
Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania Tobie informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.
Podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest udzielona przez Ciebie zgoda, a także nasz prawnie uzasadniony interes – w zakresie prowadzenia marketingu bezpośredniego naszych towarów i usług.

IV. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?
Będziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom je przetwarzającym w naszym imieniu uczestniczącym w wykonywaniu przez nas czynności:
- podmiotom obsługującym systemy teleinformatyczne lub udostępniającym nam narzędzia teleinformatyczne (IT),
- agencjom PR oraz agencjom marketingowym.
Podmioty te przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami, przy czym zakres danych do których mają dostęp jest ograniczony wyłącznie do danych niezbędnych do wykonania czynności na nasze zlecenie. Podmioty te nie mogą wykorzystywać przekazanych im danych osobowych do innych celów niż zostały im przez nas wskazane.

V. Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane osobowe?
Będziemy przechowywać Twoje dane osobowe do czasu cofnięcia przez Ciebie zgody (wypisania się z newslettera).

VI. Jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych?
Masz prawo dostępu do swoich danych w każdej chwili. Ponadto, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych.
W przypadku danych, które udostępniłeś nam na podstawie swojej zgody i które będziemy przetwarzać z wykorzystaniem systemów informatycznych, masz prawo otrzymać je od nas w ustrukturyzowanym formacie, nadającym się do odczytu maszynowego lub poprosić nas byśmy przesłali je bezpośrednio innemu administratorowi.
W przypadku, gdy wyraziłeś zgodą na przetwarzanie danych osobowych, możesz ją cofnąć w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.
Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

VII. Kiedy możesz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych?
W przypadku przetwarzania danych osobowych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją.
Dodatkowo, w przypadku gdy Twoje dane będziemy przetwarzać na potrzeby marketingu bezpośredniego, również masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec takiego przetwarzania, w tym profilowania jeżeli jest ono związane z takim marketingiem bezpośrednim.

VIII. Czy podanie przez Ciebie danych jest obowiązkowe?
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania na Twoją prośbę informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.

IX. Czy decyzje dotyczące Państwa są podejmowane w sposób zautomatyzowany?
Decyzje podejmowane na podstawie Twoich danych osobowych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Na podstawie przekazanych informacji nie dokonujemy również profilowania.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w dziale Polityka prywatności

Zamknij