Historia pelletu

Pellet jest znany od ponad 100 lat, wytwarza się go z różnych surowców, jednak tym najpopularniejszym jest pelet drewniany.

Jak powstawał pellet?

Do rozwoju pelletu na świecie przyczynił się ogólnoświatowy kryzys naftowy wczesnych lat 70. , który zmusił ludzi do poszukiwania alternatywnych i bardziej opłacalnych źródeł energii. Wykorzystano więc trociny i odpady pozostałe po obróbce drewna i okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę.

Pierwsze fabryki peletu

W połowie lat 70. Powstała w miejscowości Brownsville w amerykańskim stanie Oregon pierwsza na świecie fabryka pelletu, która produkowała jednak biopaliwo tylko w celach przemysłowych. Następnie fabryki peletu zaczęły powstawać w Ameryce Północnej. W sumie w latach 1977-1983 zbudowano ich około dwudziestu.

Pierwszy na świecie piec na pellet

Jerry Whitefield był amerykańskim inżynierem lotnictwa od lat zaprzątał sobie głowę tym, jak mógłby wyglądać piec, który spalałby ekologiczne drewno, ale byłby zautomatyzowany w taki sposób jak piece na gaz, czy olej. I w końcu wpadł na genialny pomysł, aby wykorzystać bezużyteczne trociny sprasowane do formy małego dropsa.

W latach 80. XXw. jako pierwszy na świecie, Jerry Whitefield skonstruował automatyczny piec do ogrzewania pelletem, który rok później zaprezentował na targach w stanie Nevada. Jego wynalazek został zauważony przez licznych odwiedzających targi i… tak to się zaczęło. Wrócił do domu z tysiącem zamówień na piec do ogrzewania pelletem.

Pellet w Europie

W Europie rynek pelletu rozwinął się najpierw w krajach, które bogate są w surowiec drzewny, czyli w krajach skandynawskich. Najpierw tą biomasę postanowiła wdrożyć Szwecja (1985), następnie Dania. Ogrzewanie pelletem stosowano wówczas na zapotrzebowanie dużych elektrowni. W innych krajach zaczęto stosować pellet w latach 90. W połowie lat 90. Zaczęto stosować pellet także w Austrii, a później w Niemczech.

Rozwój peletu w Polsce

W Polsce produkcja pelletu rozwinęła się stosunkowo późno w porównaniu do innych krajów europejskich, bo dopiero na początku XXIw. Wtedy jednak to biopaliwo było kierowane głównie na eksport, gdyż w Polsce niewielu ludzi miało piec do ogrzewania tym biopaliwem i ogólnie rynek OZE był mało znany.

Rynek pelletu w Polsce rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Jest to po części kwestia dyrektyw unijnych oraz tzw. pakietu klimatycznego, który nakłada m.in. na Polskę obowiązek redukcji gazów cieplarnianych do roku 2020 oraz zwiększyć udział źródeł odnawialnych w energetyce. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju pelletu w naszym kraju.