Jak wybrać dobry pellet?

Choć wielu użytkowników w pierwszej chwili bez zastanowienia powiedziałaby, że cena, tak naprawdę najważniejszym kryterium wyboru paliwa drzewnego powinna być jego jakość! Jakość, która wyrażana jest w spełnianiu określonych właściwości opałowych oraz w kaloryczności surowca. Gdzie znaleźć niezbędne informacje i jak czytać informacje zamieszczone na opakowaniach pelletu?

Parametry jakościowe pelletu – jakie?

 Wśród parametrów jakościowych pelletu możemy wyróżnić na przykład rozmiar pellet, gęstość, trwałość, wartość opałową, dopuszczalną zawartość pyłu, dopuszczalną zawartość popiołu i wody oraz wybranych pierwiastków.  Normy jakościowe związane z pelletem mogą również dokładnie określać rodzaj dopuszczalnego surowca i możliwych domieszek. Wszystkie czynniki, które możemy zmierzyć, mogą w znaczący sposób determinować jakość pelletu.

Normy jakościowe – po co?

Normy zostały ustalone właśnie po to, by móc odróżnić pellet złej jakości od pelletu dobre jakości. Określone standardy sprawiają, że każdy użytkownik może wybrać pellet odpowiedni dla siebie.  Choć biomasa jest dostępna na europejskim rynku od dawna, dopiero 2011 rok przyniósł pewne jakościowe wytyczne. To właśnie w tym roku w życie wszedł certyfikat EN14961, którego odpowiednikiem w Polsce jest norm PN-EN 14961. W ramach serii PN-EN 14961 mieści się aż 6 norm, da których dodatkowe oznaczenia przyjmują numery od 1 do 6. Norma z dodatkowym nr 1 przedstawia ogólną klasyfikację biomasy, norma 2 określa podstawowe parametry jakościowe pelletu, nr 3 określa brykiety drzewne do zastosowań nieprzemysłowych, nr 4 zrębki drzewne do zastosowań nieprzemysłowych, nr 5 drewno opałowe do zastosowań nieprzemysłowych, nr 6 palety niedrzewne do zastosowań nieprzemysłowych.

Istnieje również dodatkowa kategoria określająca produkty Premium – to kategoria EN Plus. Ta kategoria została opracowana przez niemieckie stowarzyszenie Pellet Industry Association (DEPV), określa wyłącznie normy pelletu drzewnego.  Centrum Badań BIOMASY (DFBZ) we współpracy z austriacką organizacją proPellets, opracowało specjalną klasę certyfikatu, która poza doskonałą jakością produktu, bierze również pod uwagę niezwykle istotne kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostawy pelletu. Pellety oznaczone tą normą to pellety Premium, w kuluarach nazywane „pelletami dla wymagających”.