Jakość pelletu

Dlaczego jest taka ważna?

Dopóki rynek pelletu w Polsce był ograniczony, wybór pelletu najlepszej jakości nie stanowił problemu. Obecnie, kiedy na ryku jest przynajmniej kilku dużych i wielu małych producentów pelletu, a i sam pellet sprzedawany jako forma biopaliwa jest bardzo różny, warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze najlepszego pelletu. W związku z tym, że ‘pelet peletowi nierówny’, trzeba umieć dokonywać wyborów. Najważniejszym kryterium przy zakupie pelletu powinna być jakość produktu, ponieważ to właśnie jakość pelletu w połączeniu ze sprawnym urządzeniem gwarantuje nam ciepło przez cały czas.

Jakość pelletu powinna być również naszym czynnikiem decyzyjnym – bo nie opakowanie, producent czy sam wygląd pelletu mają nas przekonać do wyboru tego, a nie innego pelletu. Cóż nam użytkownikom po pellecie, który ma ładniejszy worek, ale za to dwa razy niższą kaloryczność?

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?

Pierwszym elementem, który powinniśmy jako świadomi użytkownicy pelletu wziąć pod lupę powinny być parametry jakościowe pelletu. Najważniejsze będą: wymiary pelletu (zarówno długość jak i średnica), gęstość pelletu, trwałość, jego wartość opałowa, zawartość pyłu, popiołu, wody (poziom wilgotności) i zawartość wybranych pierwiastków.

Dla wielu użytkowników, którzy podejmują decyzję o zakupie pelletu po raz pierwszy, samodzielny wybór biopaliwa może być trudny, dlatego też warto poprosić o pomoc specjalistę (w składzie opału lub też montera sprzętu). Specjalista z pewnością podpowie, który pellet nie tylko będzie miał najlepszą jakość, ale też wskaże pellet który spalany w dedykowanym urządzeniu osiągnie najwyższe wartości opałowe.

Warto podkreślić, że jeśli wybierzemy pellet najwyższej jakości i w dodatku certyfikowany, możemy mieć pewność, że za każdym razem wybierając dokładnie ten sam pellet otrzymujemy wysoką jakość. Certyfikaty bowiem nie są przyznawane „dożywotnio”, a sam produkt posiadający certyfikat potwierdzający jego wysoką jakość jest wielokrotnie testowany i stale sprawdzany.

Normy i certyfikaty

Drugim elementem pozwalającym nam dokonać decyzji co do wyboru właściwego pelletu są certyfikaty jakie posiada pellet. Dlaczego certyfikaty i unijne oznaczenia są ważne? Przede wszystkim dlatego, że bez trudu pozwolą odróżnić pellet bardzo dobrej jakości od pelletu przeciętnego. Specjalne oznaczenia na opakowaniach są dla odbiorcy cenną informacją oraz gwarancją wysokiej jakości. Klient dzięki temu wie, co kupuje i za co płaci.

W 2011 roku wszedł w życie certyfikat EN 14961, którego odpowiednikiem jest polska norma PN-EN 14961. Na certyfikat ten składa się sześć norm:

  • EN 14961-1 (PN-EN 14961-1:2010) – ogólna klasyfikacja biomasy (która dopuszcza do produkcji pelletu surowce takie jak: pnie drzew, pozostałości niepoddane obróbce chemicznej, drzewa całe bez korzeni, pozostałości pozrębowe, korę, drewno z lasów, plantacji i innych rodzajów drewna pierwotnego, produkty uboczne i pozostałości z przemysłu drzewnego, drewno poużytkowe).
  • EN 14961-2 – norma określająca podstawowe parametry jakościowe pelletu
  • EN 14961-3 – norma dla brykietów drzewnych do zastosowań nieprzemysłowych
  • EN 14961-4 – norma dla zrębków drzewnych do zastosowań nieprzemysłowych
  • EN 14961-5 – drewno opałowe do zastosowań nieprzemysłowych
  • EN 14961-6 – pelety niedrzewne do zastosowań nieprzemysłowych

Zupełnie inną normę stanowi EN Plus. Jest to norma opracowana przez DEPV, czyli niemieckie stowarzyszenie Pellet Industry Association i jest to norma dotycząca peletu drzewnego. Certyfikat ten powstał przy współpracy z innymi, bardzo ważnymi organami jakimi są Centrum Badań Biomasy (DBFZ) oraz austriackie stowarzyszenie proPellets. Wspólnie te trzy organy opracowały system certyfikacji uwzględniający zarówno wysoką jakość pelletu, ale również kryteria zrównoważonego rozwoju, jak również poszanowanie zasad bezpieczeństwa dostaw. W uproszczeniu, jeżeli pellet jest certyfikowany normą EN Plus mamy pewność, że jest to pellet wysokiej jakości produkowany wyłącznie z trocin czystych pozbawionych jakichkolwiek zanieczyszczeń, przy poszanowaniu zasad certyfikatu FSC.

Pellet, aby uzyskać certyfikat EN Plus musi spełniać szereg restrykcyjnych norm, dlatego też pellet spełniający te kryteria często nazywany jest pelletem dla wymagających. Firma Stelmet jako pierwsza w Polsce uzyskała dla pelletu OLIMP certyfikat EN Plus, któremu nadano normę EN Plus A1.

Wspomniany wyżej certyfikat FSC to znak jakości przyznawany produktom drzewnym, które pochodzą z lasów spełniających Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej, czyli takich, które respektują zasady ochrony przyrody i społeczności lokalnych.

Gdzie szukać certyfikatów?

Certyfikaty zawsze powinny być dobrze widoczne na opakowaniu, aby nie trzeba było wytężać wzroku by je odszukać. Na naszych pelletach znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu worka.

Jeszcze trochę o narmach i certyfikatach

Polska norma PN-EN 14961-1:2010 obejmująca biopaliwa stałe określa w specyfikacji jakie są ich dopuszczalne źródła. Zgodne z normą są produkty pochodzące z rolnictwa oraz leśnictwa, odpady roślinne z rolnictwa oraz leśnictwa, odpady roślinne z przemysłu spożywczego, odpady drzewne (za wyjątkiem odpadów drzewnych mogących zawierać metale ciężkie, silnie toksyczne chemikalia oraz takie odpadów drzewnych pochodzących z odpadów budowlanych), odpady z korka oraz niektóre odpady roślin włóknistych.