W czym spalać pellet?

Rynek urządzeń na pellet poszerza się z każdym dniem. Spośród jakich urządzeń możemy wybierać? Co najlepiej sprawdzi się w domku jednorodzinnym, a co w dużym magazynie? Najogólniej rynek urządzeń na pellet możemy podzielić na kompaktowe instalacje kotłowe, palniki pelletowe i piece oraz kominki.

Kompaktowe instalacje

Kotły kompaktowe to rozwiązania składające się z kotła zasadniczego, magazynu paliwa (zbiornika na pellet) oraz systemu spalającego. Elementy takiej kompaktowej instalacji są ze sobą ściśle kompatybilne. Zbiornik paliwa musi być ściśle dopasowany z komorą spalania, bowiem to właśnie ich kompatybilność jest gwarancją dobrze działającej instalacji. Może zdarzyć się tak, że kocioł kompaktowy będzie dostosowany do spalania paliwa różnego typu – tj. będzie można w nim spalać zarówno pellet jak i brykiet, węgiel lub inny rodzaj paliwa. Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli mamy instalację kompaktową, i chcemy skorzystać z innego rodzaju paliwa, niż do tej pory, trzeba będzie zmienić również ustawienia urządzenia.

Palniki z magazynem na pellet

Jeśli już posiadasz kocioł, możesz zdecydować się na doinstalowanie palnika na pellety. Aby to zrobić musisz pamiętać o tym, by kocioł był w dobrym stanie technicznym i by wymiary komory kotła były odpowiednie do spalania pellet drewnianych. Aby wszystko działało jak należy, konieczny jest dobór odpowiedniego palnika do kotła. Jeśli chodzi o wymagania techniczne oraz wymagania pod kątem bezpieczeństwa, palniki na pellet są tak samo restrykcyjnie obwarunkowane jak zupełnie nowe fabrycznie dostosowane do pelletu kotły. Ważne jest również, by kocioł i palnik mogły być z łatwością sparowane, ponieważ komora spalania regularnie musi być czyszczona i opróżniana z popiołu.

Palniki bez magazynu na pellet

Istnieje również linia produktów bez magazynu na pellet. Są to tak zwane palniki kompaktowe, które na pierwszy rzut oka przypominają palniki olejowe. Palnik do spalania pellet składa się zazwyczaj z metalowego zbiornika na pellet, przenośnika śrubowego, który przemieszcza pellety, przewodu, który dostarcza pellety do palnika, w którym dochodzi do spalania pellet. W palnikach wbudowany jest również wentylator, który doprowadza niezbędne do spalania pellet powietrze.  W palniku znajduje się także urzędzenie uruchamiające automatyczny zapłon i specjalne zabezpieczenie przed cofaniem się ognia. Instalacja palnika jest bardzo prosta i nie wymaga dużej ilości miejsca.

Piec na pellet

Piece na pellet cieszą się coraz większą popularnością. Zostały one zaprojektowane na podobieństwo pieców na drewno. Piece na pellet są przeznaczone do ogrzewania głównie domów. Zaletą pieców na pellet jest ich prosta obsługa. Większość pieców zaopatrzona jest w termostat oraz elektryczny zapłon – w zasadzie jest to urządzenie bezobsługowe. Zbiorniki na pellet, które montowane są w piecach na dostępnych na rynku mają pojemność od ok. 10 do ok. 30 kilogramów suchego paliwa. Jest to równowartość od 1 do 3 dniowego zużycia. Co kilka dni trzeba więc uzupełnić zbiornik na pellet lub wybrać piec z automatycznym podajnikiem, w którym bezobsługowo uzupełnia się zapas pelletu.

Ogrzewanie hybrydowe

Bogactwo i łatwa dostępność różnorakich sprzętów na pellet okazuje się być dla niektórych użytkowników niewystarczająca. Powstają wciąż nowe kombinacje instalacji grzewczych. Użytkownicy kotłów pelletowych wyposażają się w dodatkowe urządzenia grzeczne i tak popularne jest łączenie przynajmniej dwóch instalacji ze sobą, przy czym jedna z nich pozostaje instalacją zastępczą, na tzw. czarną godzinę. Bardzo nowoczesnym i ekonomicznie atrakcyjnym rozwiązaniem jest łączenie kotła na pellety z kolektorami słonecznymi.