Sklep z produktami największego w Polsce producenta pelletu.
Tutaj kupisz pellet online od jednego z naszych regionalnych dystrybutorów.

W czym spalać pellet?

Rynek urządzeń na pellet poszerza się z każdym dniem. Spośród jakich urządzeń możemy wybierać? Co najlepiej sprawdzi się w domku jednorodzinnym, a co w dużym magazynie? Najogólniej rynek urządzeń na pellet możemy podzielić na kompaktowe instalacje kotłowe, palniki pelletowe i piece oraz kominki.

Kompaktowe instalacje

Kotły kompaktowe to rozwiązania składające się z kotła zasadniczego, magazynu paliwa (zbiornika na pellet) oraz systemu spalającego. Elementy takiej kompaktowej instalacji są ze sobą ściśle kompatybilne. Zbiornik paliwa musi być ściśle dopasowany z komorą spalania, bowiem to właśnie ich kompatybilność jest gwarancją dobrze działającej instalacji. Może zdarzyć się tak, że kocioł kompaktowy będzie dostosowany do spalania paliwa różnego typu – tj. będzie można w nim spalać zarówno pellet jak i brykiet, węgiel lub inny rodzaj paliwa. Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli mamy instalację kompaktową, i chcemy skorzystać z innego rodzaju paliwa, niż do tej pory, trzeba będzie zmienić również ustawienia urządzenia.

Palniki z magazynem na pellet

Jeśli już posiadasz kocioł, możesz zdecydować się na doinstalowanie palnika na pellety. Aby to zrobić musisz pamiętać o tym, by kocioł był w dobrym stanie technicznym i by wymiary komory kotła były odpowiednie do spalania pellet drewnianych. Aby wszystko działało jak należy, konieczny jest dobór odpowiedniego palnika do kotła. Jeśli chodzi o wymagania techniczne oraz wymagania pod kątem bezpieczeństwa, palniki na pellet są tak samo restrykcyjnie obwarunkowane jak zupełnie nowe fabrycznie dostosowane do pelletu kotły. Ważne jest również, by kocioł i palnik mogły być z łatwością sparowane, ponieważ komora spalania regularnie musi być czyszczona i opróżniana z popiołu.

Palniki bez magazynu na pellet

Istnieje również linia produktów bez magazynu na pellet. Są to tak zwane palniki kompaktowe, które na pierwszy rzut oka przypominają palniki olejowe. Palnik do spalania pellet składa się zazwyczaj z metalowego zbiornika na pellet, przenośnika śrubowego, który przemieszcza pellety, przewodu, który dostarcza pellety do palnika, w którym dochodzi do spalania pellet. W palnikach wbudowany jest również wentylator, który doprowadza niezbędne do spalania pellet powietrze.  W palniku znajduje się także urzędzenie uruchamiające automatyczny zapłon i specjalne zabezpieczenie przed cofaniem się ognia. Instalacja palnika jest bardzo prosta i nie wymaga dużej ilości miejsca.

Piec na pellet

Piece na pellet cieszą się coraz większą popularnością. Zostały one zaprojektowane na podobieństwo pieców na drewno. Piece na pellet są przeznaczone do ogrzewania głównie domów. Zaletą pieców na pellet jest ich prosta obsługa. Większość pieców zaopatrzona jest w termostat oraz elektryczny zapłon – w zasadzie jest to urządzenie bezobsługowe. Zbiorniki na pellet, które montowane są w piecach na dostępnych na rynku mają pojemność od ok. 10 do ok. 30 kilogramów suchego paliwa. Jest to równowartość od 1 do 3 dniowego zużycia. Co kilka dni trzeba więc uzupełnić zbiornik na pellet lub wybrać piec z automatycznym podajnikiem, w którym bezobsługowo uzupełnia się zapas pelletu.

Ogrzewanie hybrydowe

Bogactwo i łatwa dostępność różnorakich sprzętów na pellet okazuje się być dla niektórych użytkowników niewystarczająca. Powstają wciąż nowe kombinacje instalacji grzewczych. Użytkownicy kotłów pelletowych wyposażają się w dodatkowe urządzenia grzeczne i tak popularne jest łączenie przynajmniej dwóch instalacji ze sobą, przy czym jedna z nich pozostaje instalacją zastępczą, na tzw. czarną godzinę. Bardzo nowoczesnym i ekonomicznie atrakcyjnym rozwiązaniem jest łączenie kotła na pellety z kolektorami słonecznymi.

Newsletter - bądź na czasie!

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze. Z inspektorem ochrony danych osobowych możesz się skontaktować listownie ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych” lub wysyłać e-mail na adres iodo@stelmet.com lub pod numerem 668856762. Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania informacji o aktualnościach dotyczących Stelmet S.A. W każdym czasie możesz cofnąć wyrażoną nam zgodę. Masz prawo dostępu do swoich danych, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych. Możesz również zgłosić sprzeciw odnośnie przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kliknij jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. *

Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

I. Kto jest odpowiedzialny za przetwarzanie Twoich danych osobowych?
Administratorem Państwa danych osobowych będzie Stelmet S.A. z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: my). Jako administrator dbamy o to by przekazywane nam przez Państwa dane osobowe były bezpieczne. Można się z nami skontaktować w następujący sposób:
- listownie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
- za pośrednictwem e-mail: stelmet@stelmet.com
- telefonicznie: 68 3293800.

II. Z kim możesz się kontaktować w sprawie przetwarzania Twoich danych osobowych?
Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą możesz się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych. Z inspektorem można się skontaktować w następujący sposób:
- pisemnie na adres: ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych Osobowych”
- za pośrednictwem e-mail: iodo@stelmet.com
- telefonicznie: 668856762

III. W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane osobowe?
Będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w celu wysyłania Tobie informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.
Podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest udzielona przez Ciebie zgoda, a także nasz prawnie uzasadniony interes – w zakresie prowadzenia marketingu bezpośredniego naszych towarów i usług.

IV. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?
Będziemy przekazywać Twoje dane osobowe podmiotom je przetwarzającym w naszym imieniu uczestniczącym w wykonywaniu przez nas czynności:
- podmiotom obsługującym systemy teleinformatyczne lub udostępniającym nam narzędzia teleinformatyczne (IT),
- agencjom PR oraz agencjom marketingowym.
Podmioty te przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami, przy czym zakres danych do których mają dostęp jest ograniczony wyłącznie do danych niezbędnych do wykonania czynności na nasze zlecenie. Podmioty te nie mogą wykorzystywać przekazanych im danych osobowych do innych celów niż zostały im przez nas wskazane.

V. Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane osobowe?
Będziemy przechowywać Twoje dane osobowe do czasu cofnięcia przez Ciebie zgody (wypisania się z newslettera).

VI. Jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych?
Masz prawo dostępu do swoich danych w każdej chwili. Ponadto, możesz żądać sprostowania, usunięcia, a także ograniczenia przetwarzania danych osobowych.
W przypadku danych, które udostępniłeś nam na podstawie swojej zgody i które będziemy przetwarzać z wykorzystaniem systemów informatycznych, masz prawo otrzymać je od nas w ustrukturyzowanym formacie, nadającym się do odczytu maszynowego lub poprosić nas byśmy przesłali je bezpośrednio innemu administratorowi.
W przypadku, gdy wyraziłeś zgodą na przetwarzanie danych osobowych, możesz ją cofnąć w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.
Przysługuje Ci także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

VII. Kiedy możesz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych?
W przypadku przetwarzania danych osobowych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu, przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją.
Dodatkowo, w przypadku gdy Twoje dane będziemy przetwarzać na potrzeby marketingu bezpośredniego, również masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec takiego przetwarzania, w tym profilowania jeżeli jest ono związane z takim marketingiem bezpośrednim.

VIII. Czy podanie przez Ciebie danych jest obowiązkowe?
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do przesyłania na Twoją prośbę informacji o promocjach i zmianach w ofercie, a także pozostałych informacji marketingowych dotyczących naszych towarów i usług.

IX. Czy decyzje dotyczące Państwa są podejmowane w sposób zautomatyzowany?
Decyzje podejmowane na podstawie Twoich danych osobowych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Na podstawie przekazanych informacji nie dokonujemy również profilowania.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w dziale Polityka prywatności

Zamknij