Program Ecodesign 2020

W roku 2020 nastaną istotne zmiany na rynku kotłów na paliwa stałe. To wszystko za sprawa oficjalnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Ecodesign z września 2013 roku, która dotyczy wymagań energetyczno - emisyjnych kotłów na paliwa stałe. Ekoprojekt obliguje nowoczesne urządzenia grzewcze do zapewnienia wysokiej sprawności przy zachowaniu niskiej wartości emisyjnej – niezależnie czy kocioł eksploatowany jest z mocą nominalną czy obniżoną.

Od 1 stycznia 2020 roku poniższe wymagania staną się obligatoryjne dla wszystkich urządzeń grzewczych oferowanych na rynku w Polsce i Unii Europejskiej.

Co to jest Ecodesign?

Ecodesign wiąże się ze specyficznym podejściem do projektowania różnego rodzaju urządzeń, z uwzględnieniem wpływu, jaki wywierają one na środowisko podczas całego cyklu swojego funkcjonowania. Projektowane urządzenia muszą dodatkowo spełniać wymóg minimalnej sprawności oraz maksymalnego poziomu NOx i poziomu hałasu. Urządzenia o mniejszej sprawności są sukcesywnie wykluczane z użycia. Wdrożenie wymogów Ecodesignu skutkować ma zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, przy jak najmniejszych kosztach wdrożenia i redukcji zużycia energii elektrycznej. Systemy grzewcze mają odpowiadać nowym europejskim normom i zużywać głównie odnawialne źródła energii. Ponadto, urządzenia powinny być wykonane z materiałów, które będą mogły zostać powtórnie użyte.

Piecyki i kominki w Unii Europejskiej

Unia Europejska zobowiązała się do wprowadzenia ekologicznych kryteriów, które muszą być uwzględnione przez projekty wszystkich urządzeń generujących ciepło ze spalania biomasy. Te warunki będą musiały być przestrzegane przez wszystkich producentów urządzeń grzewczych, aby doprowadzić do poprawy ekologiczności nowych produktów (wprowadzanych na rynek UE) oraz ograniczyć ilość szkodliwych substancji odprowadzanych do atmosfery podczas spalania w nich paliwa.

Pellet dla ekologicznych pieców, kominków i kotłów

Ekologiczny charakteru pelletu i drewna opałowego nie podlega dyskusji. Wiadomo powszechnie, że te paliwa odnawialne mają neutralny wpływ na emisję CO2 do atmosfery. Z drugiej jednak strony, jeżeli to ekologiczne i odnawialne paliwo zostanie spalone w przestarzałych technologicznie urządzeniach, wówczas może ono negatywnie wpłynąć na jakość powietrza, szczególnie w odniesieniu do emisji cząstek stałych i gazów nie spalonych.

Dlatego właśnie tak ważna jest wymiana starych pieców i kotłów na nowoczesne piecyki, kominki i kotły. W ten sposób potencjał ekologicznego paliwa jakim jest pellet zostanie wykorzystany w 100% - spalony w najbardziej wydajny sposób bez szkody dla środowiska.

 Rozporządzenia projektu Ecodesign wejdą w życie w 28 państwach UE i we wszystkich krajach EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) w następującym czasie:

  • w przypadku kotłów na biomasę obowiązek Ekoprojektu rozpocznie się od 1 stycznia 2020 r. (rozporządzenie UE 2015/1189)
  • w przypadku domowych urządzeń do spalania biomasy - piecyków, kominków i kuchni, obowiązek Ekoprojektu rozpocznie się od 1 stycznia 2022 r. (rozporządzenie UE 2015/1185).

Przepisy dotyczące projektu Ecodesign

Ekoprojekt określają dwa minimalne wymagania, jakie muszą spełnić urządzenia na paliwo stałe stosowane do ogrzewania, aby mogły zostać wprowadzone na rynek europejski. Dotyczą one dwóch aspektów, określonych jako ważne dla ochrony środowiska:

  • efektywność energetyczna
  • emisje cząstek stałych (PM), gazowe związki organiczne (OGC), tlenek węgla (CO) i tlenki azotu (NOx).

Ponadto przepisy Unii Europejskiej określają również metody dokonywania pomiarów i obliczeń, które muszą być zharmonizowane, bardzo dokładne, powtarzalne, a także oparte na zaawansowanych i zaakceptowanych metodach pomiarowych.

Pomimo, że wymagania Ekoprojektu wejdą w życie w całej UE dopiero od 2020 r. to w Polce w kilku województwach już wymagane są urządzenia z certyfikatem Ekoprojektu. Warto już teraz przy wyborze lub zmianie sposobu ogrzewania wybrać urządzenie z odpowiednim certyfikatem, spełniające wymagania Ekoprojektu.

Co zyskasz dzięki temu?

  • niższe zużycie paliwa
  • większą oszczędność
  • ochronę jakości powietrza