Pellet pod kontrolą

Sprzedaż towaru takiego jak pellet obarczona jest wieloma czynnikami ryzyka. Jednak dbając o najwyższą jakość produktu i dobrą siatkę dystrybucji, możemy minimalizując ryzyko, maksymalizować efektywną sprzedaż. W trosce o jakość produktu końcowego, prowadzi się szereg różnego typu kontroli i testów. 

Na to czy użytkownik będzie zadowolony z pelletu, wpływ ma bardzo wiele czynników. Pierwszy i najważniejszy z nich, od którego tak naprawdę wszystko zależy to surowiec, z którego powstanie pellet. Nasza firma jakość pelletu stawia na pierwszym miejscu – jest to nasza wizytówka, o którą dbamy!

Dobry jakościowo pellet odróżnia się po tym, że: a) w czasie spalania wydziela zapach palonego drzewa, b) kolor pellet przypomina kolor czystego drzewa, c) ciężar właściwy powinien wynosić około 0,65 kg/l, d) pellet nie zawiera żadnych sztucznych dodatków widocznych gołym okiem, e) zawartość wody wynosi mniej niż 10%.

Jak to wygląda w praktyce?

Test nr #1

Jednym z testów, które konsument może przeprowadzić samodzielnie bez większego zaangażowania jest test zapachu. W czasie, kiedy pellety są spalane, w kotłowni powinna unosić się woń palonego drewna. Jeżeli pojawia się jakiś inny, intensywny zapach należy pellet zbadać. Może wtedy oznaczać to, że do produkcji trafiły niepożądane substancje.

Test nr #2

Innym testem jest test koloru. Dobry pellet cechuje jednolity kolor drewna. Odcień drewna może różnić się w zależności od gatunku drzewa oraz dodatkowo od tego czy drzewo (surowiec) zostało odpowiednio wcześniej oczyszczone z kory. Jeśli pellet, który posiadasz ma inną barwę niż naturalne kolory drewna, może to oznaczać, że w procesie produkcji do surowca dostały się niepowołane substancje takie jak: farby, dodatkowe laminaty, impregnaty, plastik i inne.

Test nr #3

Ciężar właściwy, kolejne z kryteriów, to niestety czynnik, którego użytkownik nie zmierzy niestety bez specjalistycznych przyrządów i zaangażowania. Prawidłowy ciężar właściwy pelletu to 0,6-0,7 kg/litr.  Jak można sprawdzić ciężar właściwy pelletu? Umieszczamy na wadze kuchennej pojemnik o pojemności jednego litra. Sprawdzamy, ile waży pusty pojemnik. Potem nalewamy do niego wody i zapisujemy wspólną wagę pojemnika z wodą. Różnica pomiędzy ciężarem pojemnika a ciężarem wspólnym to ciężar właściwy wody. Następnie osuszamy pojemnik, wsypujemy pellet i zapisujemy wagę pellet w pojemniku. Następnie odejmujemy ciężar pojemnika pustego i mamy ciężar pelletu. Ciężar właściwy to waga pojemnika z pelletami minus waga pustego pojemnika podzielone przez wagę pojemnika wypełnionego wodą minus waga pustego pojemnika. W taki właśnie sposób możemy w warunkach domowych sprawdzić ciężar właściwy pelletu.

Test nr #4

Możemy też sprawdzić czy w naszych pelletach obecne są dodatki, których być tam nie powinno – jeżeli po zalaniu garści pellet w pojemniku z wodą, po kilku minutach pellet rozpadnie się, oznaczać to będzie, że w procesie produkcji nie dołączono do surowca żadnych niepowołanych substancji.

Test nr #5

Jeszcze innym kryterium, które pozwala ocenić, czy pellet jest dobry jest jego wilgotność. Dobry pellet to taki, którego wilgotność nie przekracza 10%. Jeśli pellet cechuje się wilgotnością powyżej 11% zwykle rozpada się i ciężko się spala. Sprawdzenie wilgotności pelletu jest raczej ciężkie do wykonania w domu – niezbędna jest do tego suszarka, w której wysuszymy pellet.